CB antena

Pozdrav svim lajavcima! 73

CB antena

PostPostao/la mrvica » 08. 01. 2010. (14:25)

cb antena1.jpg
cb antena1.jpg (123.39 KiB) Pogledano 39311 put/a.
mrvica

Re: CB antena

PostPostao/la 9A6ILI » 06. 02. 2011. (13:32)

Alo...

Jedno pitanje ....
Koji kabel (mislim na koax izmedju antene i uredjaja) RG58 ili RG59 .
Iman oba pa me interesira...??
Vita jela zelen bor.....
molim brzi odgovor.

Ive 9A6ILI
9A6ILI

PostPostao/la mrvica » 06. 02. 2011. (14:01)

koliko vidim na šemi da može i jedan i drugi...samo treba čitati..HI
mrvica

PostPostao/la 9A6ILI » 06. 02. 2011. (18:08)

E vidim i ja šta je nacrtano i napisano. Doduše papir sve drži....HI 8-)
Znači ti bi stavio bilo koji....
Meni nebi bilo svejedno....
Naime SVI radiouredjaji imaju antenski priključak za 50 Ohma a ne 75 !!
Ako si daš malo truda onda ćeš na internetu pronaći podatak da
je RG 58 ( A U M i ostale podvrste ) koaks s nazivnom impedancijom od 50 Ohma, a
da je RG 59 ( A U M i ostale podvrste ) koaks s nazivnom impedancijom 75 Ohma.
Toliko o kablu.....i o papiru...
sada pitanje broj dva:
Ako je svejedno koji kabel....
Kolika je ulazna impedancija antene ??

Ive 9A6ILI
9A6ILI

IMPEDANCIJA ANTENE

PostPostao/la 9A6ILI » 16. 02. 2011. (13:39)

EH kako nema odgovora odgovorit ću ja... Naime ova vrijednost tj impedancija antene se danas
računa pomoću posebnih programa razvijenih za modeliranje i optimizaciju antena kao što je NEC2 i
slični. Ovaj podatak dobimo kod modeliranja antene a isto tako nam dotični program izračuna još
puno drugih stvari, kao što je kut zračenja , centralnu frekvenciju , swr itd....

E sad kako ja baš i nemam puno iskustva s dotičnim programom, ja to odradim malko drugačije...
Malo košta ali je metoda garantirano pouzdana!!!
Prvo sklepam antenu.....
pa je postavim na mjesto ( čim čim bliže mjestu gdje će bit trajno montirana tim bolje....),
izmjerim SWR...i ako je okaj odradim par veza za provjeru.
Ako nisam doma spalio ništa od kikiriki elektronike idem na sljedeći korak.
Daklem nazoven prijatelja da navrati na kahvu ( ako oće šlagiranu kavu nek si donese šlag),
i dok se pijucka kava proveri se i fino podesi antena.
U svemu ovome trebate imati kolegu i prijatelja koji će doć na kavu !!
Ja imam tu sreću da imam i prijatelje i kolege koji cijene i mene i ono šta radim!!

73 de 9A6ILI
Privitak/ci
MFJ mjerenje.jpg
Umjeravanje baluna za HF
MFJ mjerenje.jpg (174.66 KiB) Pogledano 38654 put/a.
9A6ILI

PostPostao/la 9a7bfx » 17. 02. 2011. (14:54)

Uvaženi kolega 9A6ILI, nisam do sada preferirao čitanju postova, diskusija, te previše slušanja i komentara oko svojih shema i radova, ali kako sam obaviješten da postoje nejasnoće u svezi glede CB antene odlučio sam da se javim i pokušam razjasniti nejasno. Volio bih ukoliko postoji bilo kakav zapažen problem da me se o tome svakako kontaktira i na drugi mogući način-primjerice e-mailom ili u živo te da zajedno ispravimo pogrešku ukoliko postoji. Navodim, drago mi je što je do komentara i došlo a to je ujedno i znak da postoji netko tko i čita. Bit svega je napraviti određenu stvar prema shemi da ima svoju funkciju i adekvatnost u korištenju a pretenzija i cilj je u pokušaju izvedbe u daljnjem napredku usavršavanja i kvaliteti. Što se tiče kablova napajanja slažem se u navodu karakteristika RG58 - 50 ohma, RG59 - 75 ohma iako manje više svi znamo da se u radioamaterstvu koriste pretežno 50 ohmski napojni vodovi poput RG 58 ili RGU 213 ... koji su također 50 0hma. Nadalje, ukoliko se vrše testiranja i mjerenja popularnim i tkz.skupim uređajem MFJ-259B bilo bi interesantno prikazati slikovnu ilustraciju na frekvenciji 27 MHZ a ne nečeg drugog na 1,8.
PS. "Napojni vod" u mom slučaju eksperimenta koji povezuje antenski sistem i uređaj bio je oznake RGU58/59 (crne je boje, narančastih slova,srebrene sredine i opleta te ukupne debljine 5 mm) možda neobičnog natpisa ali je 50 ohma - made in USA. Isti rezultati bili su i koax. kabelom RG 58 kupljenim u prodavaonici AD Elektronika Vžd. Bez obzira na porijeklo, boju natpisa, debljinu, ili bilo što... ukoliko koristimo 50 ohmski kabel a da se prethodno držimo sheme rezultat će biti pozitivan.
Pozdrav 9A7BFX.
Miljenko, 9A7BFX
9a7bfx

PostPostao/la 9A6ILI » 19. 02. 2011. (14:07)

Pozdrav

Miljenko drago mi je da si se oglasio.
Što se mjerenja sa MFJ tiče ispod slike je navedeno šta je mjereno.Nisam nažalost ništa
radio na 27 Mhz pa tako niti mjerio.Imam tvorniku antenu koja radi super na opsezima od
10 Mhz do 30Mhz tako da nemam potzrebe ništa mjenjat.
U dotičnom sluaju mjerenja su vršena na anteni i balunu za 1.8 Mhz i slika je samo
dodatak uz tekst o tome kako mjerim impedanciju.( Instrument nije moj ali ljubaznošću vlasnika
uz šlagiranu kavu sve se da rješit...)
Toliko....
Ive 9A6ILI
9A6ILI

PostPostao/la 9a7bfx » 20. 02. 2011. (18:18)

Ive sve je u redu, nadam se da si zadovoljan mojim prethodnim odgovorom. Bilo bi mi drago da posjetiš moju picasa web stranicu : "picasa web albumi Miljenko-9A7BFX" i daš svoje mišljenje. Moguće je da postoji nešto nejasno, te bi bilo poželjno da se primjedba obrazloži kako bi se eventualna greška otklonila. Svako mišljenje je dobro došlo.
Pozdrav 9A7BFX.
Miljenko, 9A7BFX
9a7bfx

Natrag na CB

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.